wtorek, 30 czerwca 2015

Sałatka ziemniaczana

Lato w tym roku nas nie rozpieszcza, ale nie jest to powód by odmówić sobie posiadówki ze znajomymi pod chmurką (ewentualnie namiotem ogrodowym, gdy popaduje deszcz) przy grillu. Idealnym dodatkiem do grillowanych specjałów jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu sałatka ziemniaczana, z czosnkiem i dużą ilością koperku.
Nadaje się ona również jako samodzielny posiłek, np. na kolację, a z dodatkiem szynki robi się bardziej konkretna.


Składniki:

10-12 ziemniaków
8 ogórków kiszonych
pęczek koperku
3-5 łyżkek majonezu
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, papryka słodka

Sposób wykonania:

Ziemniaki gotuję w mundurkach, potem czekam do wystygnięcia i kroję w kostkę. Ogórki kiszone również kroję w kostkę. W osobnej misce łączę majonez, posiekany koperek i przeciśnięty przez praskę czosnek. Powstały sos dodaję do warzyw i porządnie mieszam.

Smacznego :)

wtorek, 23 czerwca 2015

Kawa mrożona

Moim ulubionym napojem na upalne dni jest zdecydowanie mrożona kawa. Można ją zrobić na wiele sposobów, ja wybieram najprostszą, ale równie pyszną opcję. Poniżej przedstawiam przepis na bazę, którą można urozmaicać różnymi dodatkami np. lodami, truskawkami, bitą śmietaną itp. itp.



Sposób przygotwania (1 porcja):

1-2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej (u mnie jest to np. Jacobs Crema Gold)
1,2-2 płaskie łyżeczki cukru
0,5 szklanki mleka
dużo kostek lodu
woda do uzupełnienia szklanki

Sposób przygotowania:

Do wysokiej szklanki wsypuję kawę i cukier, zalewam odrobiną letniej wody i intensywnie mieszam by wszystko się rozpuściło. Zostawiam na chwilę, by woda całkowicie wystygła. Zalewam do połowy wysokości szklanki mlekiem, dodaję kostki lodu i uzupełniam zimną wodą. Mieszam i gotowe.

Smacznego :)

wtorek, 16 czerwca 2015

Papryka faszerowana soczewicą i salami

Dziś kolejny sprawdzony przepis z magazynu Moje smaki życia. Aż wstyd przyznać, ale jest to nasze pierwsze spotkanie z soczewicą. Na szczęście należało ono do udanych. Jedyna modyfikacja jaka miała miejsce to brak cukini, po prostu jej nie miałam. Myślę jednak, że pasuje ona idealnie i następnym razem postaram się by i ona pojawiła się na naszych talerzach.


Składniki (na 4 porcje):

3 czerwone papryki
200g czerwonej soczewicy
pół średniej wielkości cukini
80g salami
puszka (400g) krojonych pomidorów
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
1/2 łyżeczki suszonej bazylii
sól
natka pietruszki
olej do smażenia

Sposób wykonania:

Soczewicę opłukuję, zalewam wodą, dodaję sól do smaku i gotuję ok 15-20 minut, uważając by się nie rozgotowała. W międzyczasie kroję cebulę w kostkę i szklę ją na patelni, po chwili dodaję pokrojone salami i kawałki cukinii. Dodaję dwie łyżki krojonych pomidorów i odcedzoną soczewicę. Doprawiam solą i mieszam by składniki się połączyły.
Pozdostałe pomidory łączę z przeciśniętym przez praskę czonskiem i bazylią, mieszam i wykładam na dno naczynia do zapiekania. Umytą paprykę, przecinam na pół, usuwam nasiona oraz niepotrzebne błonki i napełniam farszem. Piekę ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni przykryte folią aluminiową. Przed podaniem posypuję pokrojoną natką.

Porada: przed zapieczeniem można na każdej papryce ułożyć po plastrze mozzarelli.

Smacznego :)

wtorek, 9 czerwca 2015

Sajgonki

Bardzo lubię robić sajgonki, a to z dwóch powodów. Po pierwsze jest to danie, które zawsze przygotowuję wspólnie z mężem. Pomagamy sobie w przyrządzeniu farszu, a później, co ważniejsze, w skoordynowaniu pracy przy namaczaniu papieru ryżowego i rolowaniu sajgonek, uwielbiam tę pracę zespołową :D A po drugie, za każdym razem można je zrobić w inny sposób, dodać inny składnik, szukać swojej ulubionej kompozycji. Poniżej przedstawiam sposób w jaki najczęściej je robimy. Mi najbardziej smakują ze słodkim sosem do sajgonek firmy Tao Tao.


Składniki (około 12-14 sajgonek):

papier ryżowy
1 filet z kurczaka
2 marchewki
1 cebula
pół kapusty pekińskiej (tym razem użyłam młodej kapusty)
ok 50g makaronu ryżowego nitki
2 spore łyżki sosu sojowego
sól, pieprz, papryka chilli/słodka
1 jajko (opcjonalnie)
1 opakowanie fixu do dań chińskich (opcjonalnie)
garść grzybów mun (opcjonalnie)

Sposób wykonania:

Jeśli do sajgonek będziemy dodawać grzybki mun na samym początku należy je namoczyć w ciepłej wodzie przez około 15min. 
Cebulę kroję w drobną kostkę, marchewkę trę na tarce o grubych oczkach, kapustę szatkuję. Wszystko przekładam do jednej miski. Fileta z kurczaka kroję na mniejsze kawałki i mielę w maszynce lub szatkuję w blenderze. Dodaję do warzyw. Makaron ryżowy parzę we wrzątku przez kilka minut, a gdy będzie już miękki, kroję na mniejsze części. Mieszam wszystkie składniki z sosem sojowym i przyprawami. Można dodać surowe jajko lub fix rozmieszany z odrobiną wody, ale równie dobrze można te składniki po prostu pominąć. Namoczone grzybki mun kroję na mniejsze części i dodaję do farszu.
Papier ryżowy namaczam (pojedynczo) w ciepłej wodzie by stał się elastyczny. Na jednym z brzegów nakładam solidną łyżkę farszu i zawijam, najpierw zakłądając płat od dołu na farsz, później zaginam boki i roluję do końca. Sajgonki smażę na głębokim, rozgrzanym oleju w woku.
Jeśli chcemy by były chrupiące to po pierwszym smażeniu odstawiam je do przesygnięcia, a następnie jeszcze raz chwilę przesmażam.

Smacznego :)

środa, 3 czerwca 2015

Zupa kalafiorowa z koperkiem i kaszą jęczmienną

Nie jest to może najbardziej fotogeniczna zupa na świecie, ale za to bardzo smaczna, sycąca i porzywna. Kalafiorowa w trochę inny sposób, polecam wypróbować :)


Składniki (na 4 porcje):

2 średniej wielkości udka z kurczaka
1 niewielki kalafior
1/2 szklanki kaszy jęczmiennej
1/2 pęczka koperku
2 marchewki 
1 pietruszka
kawałek pora
kawałek selera
1 ząbek czosnku
sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy, lubczyk
2 litry wody

Sposób wykonania:

Udka dokładnie myję i oczyszczam, wkładam do garnka, zalewam wodą, solę i zagotowuję. W razie potrzeby zbieram szumy. Marchewkę, pietruszkę, seler kroję w kostkę i dodaję do zupy razem z porem. Gdy warzywa będą na pół miękkie dosypuję kaszę jęczmienną. Kalafiora dzielę na różyczki, dodaję go razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem i przyprawami i posiekanym koperkiem, gdy kasza będzie miękka. Gotuję kilka minut. Udko z kurczaka wyjmuję, obieram z mięsa i jego kawałki wrzucam spowrotem do zupy.

Smacznego :)